Yapay Zeka ve Derin Öğrenmeye Başlama Rehberi

Bir otostopçunun galaksi rehberi

1. Yapay zeka nedir?

Yapay zeka, dar zeka ve yapay genel zeka olarak ikiye ayrılmaktadır.

2. Yapay zeka öğrenmek zor mu? Kendi kendime öğrenebilir miyim?

Hayır, zor değil. Ancak yapay zeka, ciddi anlamda zaman ayırıp çalışmayı gerektiren bir alandır. Üniversitelerde, bilimsel konferanslarda, online eğitim platformlarında, bloglarda ve Youtube’da yer alan

 • dokümanları,
 • videoları,
 • açık kaynaklı uygulamaları,
 • akademik makaleleri

3. Yapay zeka algoritmalarını ve matematiğini nereden öğrenebilirim?

Yapay zekanın temelini öğrenmek önemlidir. Aksi halde geliştirici değil uyarlayıcı olursunuz. Bu yüzden yapay sinir ağları (artificial neural networks), makine öğrenmesi (machine learning), işlemsel zeka (computational intelligence), derin öğrenme (deep learning) gibi temel dersleri mutlaka takip etmelisiniz. Aşağıdaki uzun liste bu kaynakların bir kısmını sıralamaktadır.

https://www.udemy.com/course/derin-ogrenmeye-giris/?couponCode=D7AF85EC2EB9CB8A579D
https://yz-ai.github.io/

👽 Kapsamlı Derin Öğrenme Rehberi: Bu not defterine neden ihtiyacınız olabilir? 🕵

Derin Öğrenmede birçok parametre, hiperparametre ve konsept vardır. Bu alanda yeni olanlar için bazı temel konular üzerinden hızlıca geçmek için bu not defteri oluşturulmuştur.

https://github.com/ayyucekizrak/Kapsamli_Derin_Ogrenme_Rehberi

4. Yapay zeka için hangi programlama dillerini tercih etmeliyim?

Veri biliminde en çok kullanılan 5 programlama dili*:

 • Python (%57),
 • C/C++ (%44),
 • Java (%41),
 • R (%37), ve
 • JavaScript (%28) dir.
Interactive: The Top Programming Languages 2018

5. Makine öğrenmesi ve Optimizasyon için kullanılabilecek diğer alternatifler nelerdir?

Elbette sadece 4. sorudaki programlama dilleri kullanılmamaktadır. En popüler 5 dilden sonra tercih edilen diğer ortamlar aşağıdaki gibidir:

 • Scala
 • Julia
 • Ruby
 • Octave
 • MatLab
 • SAS

6. Yapay zeka uygulaması geliştirmek için hangi araçları kullanmalıyım?

Kendi bilgisayarınızda:

📺Google Colab kullanımı için anlatım videosu!

7. Derin öğrenme için GPU’ya ihtiyaç var diyorlar, doğru mu?

Doğru, ancak şart değil. Çünkü GPU’ya ihtiyacınız olup olmadığı çalışacağınız veri setine, modelinizin karmaşıklığına ve zaman kısıtınıza bağlıdır.

8. Peki TPU (Tensor İşlem Birimi) nedir ve ne denli ihtiyaç vardır?

Google’ın sunduğu bu teknolojinin arkasındaki ekibe göre, “Yapay sinir ağları temelinden faydalanan üretilen yapay zeka uygulamalarını eğitmek için kullanılan TPU’lar, CPU ve GPU’lara göre 15 ila 30 kat daha hızlıdır!”
✏️ Google Colab üzerine Adım Adım Google Colab Ücretsiz TPU Kullanımı için hazırladığım rehber yazıya buradan ulaşabilirsiniz!

TPU ile Yapay Sinir Ağlarınızı Çok Daha Hızlı Eğitin

🏋 Derin öğrenme modellerini bir de TPU kullanarak eğitmek ister misiniz?!

🍭 Çalışmaya bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz!!!

9. Hangi problem için hangi modelleri tercih etmeliyim/öğrenmeliyim?

Bunun için daha önce benzer problemlere nasıl yöntemler uygulanmış incelemeniz gerekir. Literatür taraması yapmanız şart ancak Andrew Ng’in Geoffrey Hinton ile yapmış olduğu “Derin Öğrenmenin Kahramanları” isimli röportajda Hinton’ın da söylediği gibi literatürde boğulmadan uygulamaları inceleyip yolunuza bakmalısınız. Teoriye hakim olmanız uygun modeli tasarlayabilmeniz için size gerekli bilgi birikimini sağlayacaktır. Çevrenizle fikir alışverişi yapmayı unutmayın!

 • CNN (Convolutional Neural Networks-Evrişimli Sinir Ağları): Nesne tanıma ve takip etme, stil transferi, kanser tespiti vb.
 • LSTM (Long Short Term Memory-Uzun-Kısa Süreli Bellek): Doğal dil işleme, çeviri, chatbot, finans uygulamaları vb.
 • GAN (Generative Adversarial Networks-Çekişmeli Üretici Ağlar): Sentetik veri üretme, sahte yüz üretme, stil transferi vb.
 • RL (Reinforcement Learning-Pekiştirmeli Öğrenme): Kendi kendine ve az veriyle öğrenen yapay zeka sistemleri vb.

10. Python hiç bilmiyorum, nereden öğrenmeliyim?

Online eğitim platformlarında ilgili dersleri takip ederek ve yapılmış uygulamaları inceleyerek sıfırdan öğrenebilir ya da kendinizi geliştirebilirsiniz. Öğrenmesi kolay bir programlama dilidir.

11. Makine öğrenmesi, derin öğrenme ve optimizasyon uygulamaları geliştirmek için hangi kütüphaneleri (frameworks) kullanmalıyım?

Yapay zeka yani makine öğrenmesi ve derin öğrenme için çeşitli üniversiteler ve şirketlerce geliştirilmiş farklı özelliklere sahip birçok kütüphane ve API’lar (Application Programming Interface-Uygulama Programlama Arayüzü) bulunmaktadır.

Kaynak: https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/520262

12. Yapay zeka çalışırken neden ve ne kadar veriye ihtiyaç var?

Büyük Veri

13. Veri setlerine nereden ulaşabilirim?

Ücretsiz olarak ulaşabileceğiniz bir çok veri seti sağlayıcıları vardır. Bunların en bilinenleri:

14. Akademik ve/veya ticari çalışmalar için destek programları var mıdır?

Evet, tabi ki var. Akademik çalışmalar için Bilimsel Araştırma Projesi desteği yüksek lisans ve doktora öğrencilerine üniversitelerinde başvuru ile alınabilmektedir. TUBİTAK destekleri hem akademik hem ticari projeleri destekleyecek şekilde sınıflandırılmıştır. Bunların yanında GPU gibi donanım ihtiyacı için NVIDIA GPU Grant Programı ile projeniz için uygun donanımı talep edebilirsiniz.

15. Türkçe Doğal Dil İşleme konusunda çalışmak istiyorum, yola nasıl çıkmalıyım?

Kemal Oflazer ve Murat Saraçlar hocamızın yazdığı Turkish Natural Language Processing şahane eseri edinme şansınız varsa sağlam bir başlangıç olacaktır.

16. Sürücüsüz araçlar için yapay zeka uygulaması geliştirmeye nereden başlamalıyım? *

17. Hayatın içinde yapay zeka uygulamaları nasıl karşımıza çıkıyor?

Günlük hayatımızda karar alma süreçlerimizi iyileştiren, hızlandıran onlarca örnek verilebilir. Bankacılık hizmetlerinden, öneri sistemleri, görüntü temelli çözümler, ses ve metin çözümleri gerek eğitim, sağlık, hukuk, otomotiv gibi çok çeşitli uygulama alanlarına entegre edilmiş durumdadır.

18. Finans alanında yapay zeka uygulamaları nelerdir? *

Yapay zekanın etki ettiği sektörlerden biri de finanstır. Finans alanında özellikle geleceğe yönelik tahminlerin yapılması ve kar marjının yüksek tutulması önem arz etmektedir. Borsa portföy yönetimi, algoritmik alım-satım işlemleri, sahtekarlık/dolandırıcılık (fraud) tespiti, kredi/sigorta taahhütleri, kullanıcı servisleri, güvenlik 2.0, sosyal medya ve basın kuruluşlarından alınan yazılı bilgilerden yola çıkarak duygu ve haber analizi, satış için ilgili tavsiyeler üretmek gibi çalışmalar makine öğrenmesi yöntemleriyle yapılabilmekte ve gelecekte de popülerliğini sürdürecek olan konulardandır.

19. Bitcoin tahmini yapmak için yapay zeka kullanabilir miyim? *

Makine öğrenmesi veya derin öğrenme modelleri ile kripto para tahmini yapmak da mümkündür. Henüz çok umut vadeden çalışmalar olmasa da makine öğrenmesiyle bitcoin fiyat tahmini yapılmasıyla ilgili çalışmalar bulunmaktadır. [1], [2], [3].

20. Derin öğrenme modeli tasarlamak için gereken donanımlar nelerdir?

Aslında sadece bir bilgisayar ve internet bağlantınızın olması temelde yeterlidir. Yani herkes evinde derin öğrenme modeli tasarlayabilir :) Ancak model tasarlamak bilimsel değerlere sahip olmakla mümkün olabilir. Bu yüzden bir model tasarımını temelden incelemiş olmanız gerekir. Özellikle öğrenciler için maddi kaynak sorun olacağından ücretsiz bulut servislerini çalışmalarınızda kullanmanızı tavsiye ederim. (Microsoft Azure Notebook, Google Colab kullanımı için Fuat’ın yazısı ve bu yazıyı özetlemek için hazırladığım anlatım videosuna buradan ulaşabilirsiniz.)

21. Yapay zeka eline silah alıp insanlığı yok edecek mi? *

22. Yapay zekanın cinsiyeti nedir? *

Bugün konu yapay zekanın cinsiyetini sorgulamaya bile gelebilmektedir. Ancak bugünün ve geleceğin alanı olan yapay zeka için üretilen bu tip spekülasyon ve manipülasyonlar ile vakit kaybetmek ülke insanının gelişimine herhangi bir katkı sağlamamaktadır. Yapay zekanın cinsiyetini sorgulamak yerine yapay zeka uygulaması üretmek sizi daha çok heyecanlandırmıyor mu?

23. Elon Musk yapay zekaya karşıysa neden yapay zeka üretmeye çalışıyor? *

Elon Musk’ın karşı olduğu ve tehdit olarak algıladığı şey yapay genel zekadır.

24. Yapay zeka algoritmalarının eksiklikleri ve fazlalıkları nelerdir?

Özellikle derin öğrenme özelinde konuşacak olursak; nesne tanıma, yüz tanıma, anomali tespiti, doğal dil işleme, çeviri vb. problem sahalarında çok fazla veri ihtiyacı bulunmaktadır. Veriye çok fazla ihtiyaç olmayan, sıfırdan kendi kendine öğrenmeye çalışan modellerle (Reinforcement Learning vb.) ise henüz bilgisayar oyunları dışında gündelik problemlere çözümler bulunamamaktadır. Bu süreçte, gelişimine yapay zeka alt dallarında eksiklikler olacaktır, bu da yeni çalışma alanları yaratacaktır.

25. Günümüzde mevcut olan yöntemlerle insan gibi davranan bir yapay zeka tasarlanabilir mi?

İnsanın sahip olduğu bütün özelliklerin, özellikle de muhakeme yeteneğinin, bir makineye kazandırılması için bir vakit söylemek için henüz çok erken.

26. Yapay zekalarda kullanılan nöronların insan gibi davranabilmesi için eksiklikler yok mu?

Evet, kesinlikle var. İnsan beyninin nasıl çalıştığının henüz tam olarak anlaşılamadığı için matematiksel olarak modellenmesi de tam anlamıyla mümkün olmamıştır. İnsan sinir sistemi ve beyin fonksiyonlarının açıklanmasıyla ilgili gelişmeler gerçekleştikçe beraberinde yapay zeka konularına da yeni çözümler üretilmesi mümkün olacaktır.

27. Nöronlar insan beyninde yüzlerce çeşit yapı ve görevle işlerken, en gelişmiş yapay zekada sadece birkaç yapı ve görev ile insan davranışı oluşturulamaz. Değil mi?

Haklısınız. Günümüzde genel olarak belirli problemlere rasyonel çözümler üretmek için yapay zeka sistemleri kullanılmaktadır. Bir bütünlük sağlanması için öğrenmenin az veriyle ve kendi kendine olması gerekiyor.

28. Veri görselleştirme gerekli midir ve bunu nasıl yapabilirim?

Veri görselleştirme

29. Yapay Zeka ile sanat arasında bir bağ yaratılabilir mi?

Bunun için evet ya da hayır demek mümkün değil, oldukça göreceli bir konu olsa bile ben bilim ve sanat arasında mutlak bir bağ olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla sanat olarak algılanacak ürünler ortaya çıkabilir. Bunun için bir kaç örnek verebilirim: Müzik üretimi, görsel üretimi, veri görselleştirme ile hem görsel hem işitsel üretim, yenilikçi ürün tasarımları vb.

😎Katkı veren herkese teşekkür ederim.

Merve Ayyüce Kızrak isimli yazarın Yapay Zeka ve Derin Öğrenmeye Başlama Rehberi başlıklı eseri bu Creative Commons Atıf-AynıLisanslaPaylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

--

--

AI Specialist @Digital Transformation Office, Presidency of the Republic of Türkiye | Academics @Bahçeşehir University | http://www.ayyucekizrak.com/

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Ayyüce Kızrak, Ph.D.

AI Specialist @Digital Transformation Office, Presidency of the Republic of Türkiye | Academics @Bahçeşehir University | http://www.ayyucekizrak.com/